2008. február 7., csütörtök

Jézus megment és szabaddá tesz

Szentlélek szeminárium, 2. elõadás

Az 1. elõadás alatt hallottunk Isten szeretetérõl, a kiscsoportokban beszélgettünk róla, közösen imádkoztunk és hagytuk, hogy Isten szeretete megérintsen és átjárjon bennünket. Értelmileg felfogjuk, hogy Isten szeret, hogy “ha Isten velünk, ki ellenünk”, “erõs vár a mi Istenünk”, tehát nem szabadna már félnünk többé, szorongnunk, rettegnünk, nehezen sóhajtoznunk, nehéz terheket hordoznunk, kölöncöket vonszolnunk, és mégis… Mégis ezekkel vannak tele a napjaink...

Mindez annak a jele, hogy még velünk, bennünk, valami nincs rendben... Még valaminek történnie kell az életünkben, mielõtt megérezzük, hogy "életünk van és bõségben van" (Jn 10:10).  Az a valami nem más, mint a szivünk –lelkünk sötét része, a bûn, ami megrontja életünket. Ez minden ember problémája, és ezt a problémát az ember önmaga nem orvosolhatja.

Ki szabadit meg nyomoruságomtól? Ki más, mint a názáreti Jézus Krisztus.

Jézus Krisztus:
- az én megváltom, Aki megvált bûneimtõl;
- az én szabaditóm, Aki megszabadít a bûn rabságábol;
- az én megszentelõm, Aki az Istennel való közösségbe emel vissza.

1. Jézus Krisztus az én megváltóm

(Jn 3:16) Mert úgy szerette Isten a világot, hogy egyszülött Fiát adta, hogy mindaz aki Õbenne hisz, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.”
Van közöttetek szülõ?... Melyiketek adná oda gyermekét váltságul egy rablógyilkosért? Isten az idõk kezdete elõtt nekünk adta egyszülött Fiát. Értünk tette ezt, rablókért, tolvajokért, gyilkosokért, paráznákért, részegesekért, és minden, látszólag becsületes emberért...

Elfogadják az emberek a megváltást? Ha szétnézünk, ha visszatekintünk a történelemben, azt látjuk, hogy az ember szüntelenül azon fáradozott, hogy önmagát boldogitsa és megváltsa önmagát Isten nélkül. Volt már illuminizmus, voltak forradalmak, volt kommunizmus, de az ember mindig visszasülyedt a nyomorába és azt kellett látnia, hogy bármilyen nemes szándékkal is indult az elején, elõbb-utóbb minden összeomlott.

Aztán ott van a tudomány meg a tehnologia, amelyek által ígérik a könnyebb életet, a hosszabb életkort, a klónozást és közben egyre gyakoribb a rákos megbetegedés és európaszerte hullanak milliószámra a marhák meg a birkák.

Testvérem, TE elfogadod-e Jézus Krisztust személyes megváltódnak?...

Ha te lennél az egyedüli bûnös ember a földön és a világtörténelemben, akkor is meghalt volna érted Jézus a kereszten. Jézus nem a melletted ûlõ embert váltotta meg.Jézus téged, személyesen téged váltott meg...

Ima: Názáreti Jézus Krisztus, hiszek Tebenned és elfogadlak az én személyes Megváltomnak.

(Iz 53:5) “Igen, a mi büneinkért szúrták át, a mi gonoszságainkért törték össze; a mi békességünkért érte utol a büntetés, az Ö sebei által szereztek nekünk gyógyulást.”

Szemléljük végig, milyen szenvedéseket vállalt az Üdvözitõ értünk, személyesen érted is testvérem:
- a vért izzadás a getcemáni kerben;
- az elhurcoltatás;
- az arculütés;
- a megkorbácsoltatás;
- a tövissel való megkoronázás;
- a kereszthordozás;
- a lemeztelenítés;
- a keresztrefeszítés és a kereszthalál.




2. Jézus Krisztus az én szabaditóm

Kora gyermekkoromtol fogva sorozatosan vétkezek. Vannak bizonyos bûnök, amelyek naponta, vagy hetente megismétlõdnek az életemben. Lehet már küzdöttem ellenük, de az is lehet, hogy még csak nem is godoltam arra, hogy vétkezek. Hogyan szedjem rendbe az életemet?... Ki szabadít meg engem ettõl a taposómalomtól?...

Jézus nemcsak megvált bûneimtõl, hanem szabaddá is akar tenni a bûn rabságából, hogy életem legyen és bõségben legyen. Jézus neve azt jelenti, hogy Õ az aki megszabadítja népét bûneibõl.

Milyen területeken szabadít meg Jézus:
- a személyes bûnök területén;
- a belsõ sérülések területén;
- a félelmek területén;
- a halál területén.

a. A bûn területe

(Róm 3:23) Mert mindnyájan vétkeztek, és nélkülözik az Isten dicsőségét.
(1Ján 1:8)”nem tagadhatjuk, mindnyájan bünösök vagyunk”

Mindnyájan bûnösök vagyunk és ha ezt meg is akarjuk szemlélni, akkor elõvesszük farzsebünkbõl, vagy a ridikülünkbõl a lelki tükröt és megkérdezzük tõle: tûkröm-tûkröm mond meg nékem…
A lelki tûkörhöz irányadó a Tízparancsolat. Anélkül, hogy felépitenék egy lelki tûkröt, érinteni fogom a bûn néhány területét, hogy felpiszkáljam azt, amit majd a Szentlélek megmutat majd bennetek.

Elsõ parancsolat: Uradat Istenedet imádd, és csak neki szogálj!

Ez ellen a parancsolat ellen az okkult dolgok mûvelésével, a babonasággal és a bálványimádással lehet leginkább véteni. Az okkultizmus csapdájába való beleesés, a következõ okokbol szokott történni:
- kiváncsiságból;
- hatalomvágyból;
- bosszúvágyból;
- tudásvágyból;
- egyûgyûségbõl;
- megrontás által;
- stb.

Az okkult területek, a Sátán mûvei, modern köntösbe öltöztetett boszorkányságok, varázslatok, jóslások, gonosz szellemi befolyások. Ezek manapság a New Age irányzat zászlaja alatt futnak és terjednek az emberek között. A New Agehez tartozik többek között a: reiki, dianetika, scientológia, ezoteria, asztrologia, horoszkopok, agykontroll, minden féle jóga, szabadkõmüvesek, sátánisták, természetgyógyászok egy része, parapszihológusok, fehér és fekete mágia, ufológia, teozófia, antropozófia, gnoszticisták, jóslások, kártyavetések stb. A New Age olyan mint egy százéllû bicskaszerszám, amelynek éllei az elõbb felsoroltak, és nyele a Sátán kezében van. Ezek által, a Sátán, birtokolni akarja az ember testét-lelkét és az saját szolgálatába akarja állítani. Ha valaki okkult dolgok hatása alá került, akkor nehéz és fájdalmas lehet a szabadulás, de ki kell tartani. Az út a következõ: szentgyónás, lekigondozás és szabaditó ima felkent testvérek által. Testvérem babonás vagy-e, pénz és vagyon rabja vagy-e? A pénz, a ház, a kocsi, a karrierr áll az elsõ helyen az életedben?...

2.Isten nevét hiába ne vedd !

Testvérem, káromkodsz-e , csak úgy, szép székely szokás szerint?...

3.Az Úr napját szenteld meg !

Testvérem, a vasárnapi szentmise mennyire fontos neked? Elmulasztod-e gyakran, nehezedre esik-e minden vasárnap misére menned, nem vagy-e a vasárnapi munka rabja?…

4. Atyádat, anyádat tiszteld ! 

Testvérem, te hogyan viszonyulsz szüleidhez: veszekedsz-e velük, durva vagy-e velük, megutáltad-e õket mert megöregedtek, elhanyagolod-e õket, segited-e anyagilag õket amikor rászorulnak?...

6. Ne paráználkodj! Felebarátod házastársát ne kivánd!

Testvérem, van/volt rendszeres szexuális kapcsolatod házasság elõtt? Van/volt szexuális kapcsolatod másvalakivel, amióta megházasodtál? Gondoltál-e arra, hogy ez bûn?...

7. Ne lopj! Mások tulajdonát ne kivánd!

Testvérem, szereted a meg nem dolgozott nyereséget? Loptál már? Csaltál már? Sikkasztottál már?  “Szereztél” már? Csaptad már be embertársadat, a közösségedet, az államot? Ezen nincs rajta az Úr áldása… Ezt ki kell küszöbölnöd életedbõl…

8. Ne hazudj! Mások becsületében kárt ne tégy!

Testvérem, szokásod a hazudozás? A más ember megszólása? Szoktál véleményezni embereket a hátuk mögött?... Veszekesz gyakran embertársaiddal? Testvérem, ha ezeket felismered magadban, add át felismert bûneidet az Úrnak.

Stb...

b. A belsõ sérülések területe

A bûn következménye a lélek beszennyezése, megfertõzése és megbetegedése. Ez az állapot meggátolja, hogy megéljük az evangéliumi szabadságot és örömet.

A belsõ sérüléseket okozzák:
- az ellenem elkövetett bûnök;
- az én személyes bûneim.

Belsõ sérüléseket kaphatunk a fogantatásunk pillanatátol fogva, egészen a jelen pillanatig:
- a gyerek el nem fogadása a szülõk által;
- a szülõi szeretet hiánya;
- a szülõk durvasága;
- a gyermek elhanyagolása;
- a gyermek meggyalázása, megbotránkoztatása;
- a gyerek sorozatos lebecsülése;
- csalatkozás, becsapás, elárulás, megbántás, stb.

Kérjük a Szentlelket a belsõ sérülések felhozására. A feljött sérüléseket a kiscsoportban beszéljük meg és imádkozzunk a belsõ gyógyulásért. A belsõ sérülések gyógyulásának elõfeltétele a kiengesztelõdés.

A kiengesztelódés, a megbocsájtás három irányú:
- Istennek ;
- felebarátomnak;
- önmagamnak.

Meg kell bocsájtanom Istennek, felebarátomnak és önmagamnak. Ennélkül nincs elõrelépés a lelki életben. A megbocsájtás akarat dolga és nem érzés dolga.

c. A félelem területe

Isten  =  szeretet. (1Jn 4:8 ). Akiben megvan a szeretet abban, megvan Isten. A szeretet kiûzi a félelmet  (1Jn 4:18).  Akinek félelmei vannak,  abból még hiányzik a szeretet, a világosság nem ragyogta be teljesen a szíve sötét zúgait. Kérjük a világ világosságát, Jézus Krisztust, küldje el Szentlelkét szívünk sötétségébe.

Félemeink:
- a betegségtõl;
- az élettõl;
- a szexualitástól;
- a háborutól;
- a gyerek elvesztésétõl;
- külömbözõ fóbiák, depressziók;
- a haláltól.

A félelem sötét, romboló hatalom és nem enged közeledni Istenhez, nem engedi mûködni a Szentlelket szívûnkben.

d. A halál területe

Minden emberben megvan a félelem az elmulástól, a haláltól, attól a gondolattol, hogy többé nincs tovább. Az Úr Jézus Krisztus halálával és feltámadásával megtörte ezt a félelemet, mert legyõzte a halált, mint utolsó ellenséget (1Kor 15.26). Keresztáldozata által kettéhasadt a kárpit és megnyílt az út a szentéjbe. Feltámadása által belekapcsolt minket az Õ életébe (Zsid. 10:20).

Az Úr Jézus célt adott életünknek és halálunknak. Azt ígérte, hogy elmegy és helyet készít számunkra, hogy mi is ott legyünk ahol Õ van (Ján. 14:3). Ez a hely a szentek közössége, ahová vágyódunk.

3. Jézus Krisztus az én megszentelõm

(1Kor 6:11) “Bizony, ilyenek voltatok néhányan: de megmosakodtatok, megszentelést nyertetek és megigazultatok az Úr Jézus Krisztus nevében a mi Istenünk Lelke által.”

Jézus Krisztus megváltó mûvének konkrét csatornái az Egyház szentségei:
- keresztség;
- bérmálás;
- házasság;
- bünbánat szentsége;
- Oltáriszentség;
- egyházirend;
- betegek kenete;

Továbbá elnyerhetjük a megszentelõ kegyelmet az ima, a böjt, az alamizsna és a jócselekedetek által. A megszentelõ kegyelem forrása Jézus Krisztus embersége ( Jn 1:16), az Õsszentség, amely a valóságos isteni természet hordozója.

Befejezõ ima: Názáreti Jézus Krisztus, add meg nekem, hogy bele tudjak nézni lelki tükrömbe, adj nekem igaz bünbánatot, add, hogy igazán megbocsássak és kiengesztelõdjek és hogy lelki sebeim gyógyulást nyerjenek. Ámen.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése